News Recomandarea ADPM Stiri externe

„Parasite” socheaza si scrie istorie la Premiile Oscar! Vezi lista completa a castigatorilor!

Scris de Sorin Dutoiu

Filmul „Parasite” din Corea de Sud a dominat editia cu numarul 92 a Premiilor Oscar, castigand nu mai putin de 4 Oscaruri, printre care si cele mai importante: Oscar pentru cel mai bun film, Oscar pentru cel mai bun regizor, Oscar pentru cel mai bun film strain si Oscar pentru cel mai bun scenariu.

„Parasite” este cel mai bun film al anului

Scris si regizat de Bong Joon-Ho, reprezentant al noului val sud-coreean, consacrat pentru originalitatea filmelor sale, care se adreseaza deopotriva cinefililor, dar si marelui public, pelicula „Parasite” este o excelenta satira, plina de suspans, ce abordeaza intr-o maniera surprinzatoare un subiect universal valabil: inechitatile sociale.

Dupa ce a castigat Palme D’Or la Cannes, pelicula „Parasite” a facut istorie la editia cu numarul 92 a Premiilor Oscar devenind primul film intr-o limba straina care castiga trofeul la categoria Cel mai bun film.

Mai mult, „Parasite” este primul film din Corea de Sud care a fost nominalizat vreodata la Premiile Oscar.

Bong Joon-ho a castigat Oscarul pentru Cel mai bun regizor

Bong Joon-Ho a castigat si Oscarul pentru Cel mai bun regizor, acolo unde favoritul tuturor era Sam Mendes pentru filmul „1917”.

Mai mult, „Parasite” a castigat trofeul si la categoria Cel mai bun film strain, dar si la categoria Cel mai bun scenariu.

Joaquin Phoenix, pe covorul rosu alaturi de logodnica lui, Rooney Mara

Celelalte importante categorii au fost insa fara mari surprize, favoritii dominand categoriile la care au fost nominalizati. Joaquin Phoenix a castigat Oscarul pentru Cel mai bun actor in rol principal datorita prestatiei sale din „Joker”, in vreme ce Renee Zellweger a castigat Oscarul la categoria Cea mai buna actrita in rol principal cu filmul „Judy”.

Laura Dern, Oscar pentru cel mai bun rol feminin secundar in pelicula „Marriage Story”

Brad Pitt, Oscar pentru cel mai bun actor masculin intr-un rol secundar pentru pelicula „Once Upon a Time in Hollywood”.

Categoriile secundare au fost castigate de Brad Pitt pentru „Once Upon a Time in Hollywood” si Laura Dern pentru „A Marriage Story”.

Mai jos puteti citi lista completa a castigatorilor.

BEST PICTURE 

The Irishman

Ford vs Ferrari

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

Marriage Story

1917

Once Upon A Time… In Hollywood

Parasite – WINNER

BEST ACTRESS 

Cynthia Erivo – Harriet

Scarlett Johansson – Marriage Story

Saoirse Ronan – Little Women

Charlize Theron – Bombshell

Renée Zellweger – Judy – WINNER

BEST ACTOR 

Antonio Banderas – Pain and Glory

Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time… in Hollywood

Adam Driver – Marriage Story

Joaquin Phoenix – Joker – WINNER

Jonathan Pryce – The Two Popes

BEST SUPPORTING ACTRESS 

Kathy Bates – Richard Jewell

Laura Dern – Marriage Story – WINNER

Scarlett Johansson – Jojo Rabbit

Florence Pugh – Little Women

Margot Robbie – Bombshell

BEST SUPPORTING ACTOR

Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood

Anthony Hopkins – The Two Popes

Al Pacino – The Irishman

Joe Pesci – The Irishman

Brad Pitt – Once Upon a Time … in Hollywood – WINNER

BEST DIRECTOR  

Bong Joon Ho – Parasite – WINNER

Sam Mendes – 1917

Todd Phillips – Joker

Martin Scorsese – The Irishman

Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood

BEST COSTUME DESIGN

Jojo Rabbit

Joker

Little Women – WINNER

Once Upon a Time… in Hollywood

The Irishman   

BEST SOUND MIXING 

1917 – WINNER

Ad Astra

Ford v Ferrari

Joker

Once Upon a Time in Hollywood

BEST SOUND EDITING

Ford V Ferrari – Donald Sylvester

Joker – Alan Robert Murray

1917 – Oliver Tarrney and Rachel Tate – WINNER

One Upon as Time in Hollywood – Wylie Stateman

Star Wars: The Rise Of Skywalker – Matthew Wood and David Acord

BEST ORIGINAL SCORE 

Joker – WINNER

Little Women

Marriage Story

1917

Star Wars: The Rise of Skywalker

BEST ORIGINAL SONG 

I Can’t Let You Throw Yourself Away – Toy Story 4

I’m Gonna Love me Again – Rocketman – WINNER

I’m Standing With You – Breakthrough

Into the Unknown – Frozen II

Stand Up – Harriet

BEST ANIMATED FEATURE 

How to Train Your Dragon: The Hidden World

I Lost My Body

Klaus

Missing Link

Toy Story 4  – WINNER

BEST ANIMATED SHORT FILM 

Dcera (Daughter)

Hair Love – WINNER

Kitbull

Memorable Sister

BEST LIVE ACTION SHORT FILM

Brotherhood

Nefta Football Club

The Neighbor’s Window – WINNER

Saria

A Sister

BEST DOCUMENTARY FEATURE

American Factory – WINNER

The Cave

The Edge of Democracy

For Sama

Honeyland

BEST DOCUMENTARY SHORT 

In the Absence

Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl) – WINNER

Life Overtakes Me

St. Louis Superman

Walk Run Cha-Cha  

BEST VISUAL EFFECTS 

Avengers: Endgame

The Irishman

The Lion King

1917 – WINNER

Star Wars: The Rise of Skywalker  

BEST ORIGINAL SCREENPLAY 

1917 – Sam Mendes & Krysty Wilson-Cairns

Knives Out – Rian Johnson

Marriage Story – Noah Baumbach

Once Upon a Time in Hollywood – Quentin Tarantino

Parasite – Bong Joon Ho & Jin Won Han – WINNER

BEST ADAPTED SCREENPLAY 

The Irishman – Steven Zaillian

Jojo Rabbit – Taika Waititi – WINNER

Joker – Todd Phillips & Scott Silver

Little Women – Greta Gerwig

The Two Popes – Anthony McCarten

BEST INTERNATIONAL FEATURE 

Corpus Christi (Poland)

Honeyland (North Macedonia)

Les Miserables (France)

Pain and Glory (Spain)

Parasite (South Korea)  – WINNER

BEST  PRODUCTION DESIGN

1917

The Irishman

Jojo Rabbit

Once Upon a Time… in Hollywood – WINNER

Parasite          

BEST FILM  EDITING 

Ford v Ferrari – Andrew Buckland & Michael McCusker – WINNER

The Irishman – Thelma Schoonmaker

Jojo Rabbit – Tom Eagles

Joker – Jeff Groth

Parasite – Jinmo Yang  

BEST CINEMATOGRAPHY  

1917 – Roger Deakins – WINNER

The Irishman – Rodrigo Prieto

Joker – Lawrence Sher

The Lighthouse – Jarin Blaschke

Once Upon a Time in Hollywood – Robert Richardson          

BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING 

Bombshell –  WINNER

Joker

Judy

1917

Maleficent: Mistress of Evil

Scrie un comentariu