Evenimente Stiri externe

Nominalizările la Tony Awards 2022. Lista completă!

Scris de Ana Kozma

Au fost anunțate nominalizările la Tony Awards 2022, gala de premiere care celebrează excelența în producții de Broadway, ajunsă anul acesta la ediția cu numărul 75. Iată lista completă a nominalizărilor!

Nominalizările la Tony Awards 2022. Lista completă!

Gala Tony Awards 2022 se va desfășura pe 12 iunie Radio City Music Hall din New York. Ariana DeBose va fi gazda ediției cu numărul 75. Evenimentul celebrează excelența în producții de Broadway.

Iată care sunt nominalizările la Tony Awards 2022. Lista completă!

Best New Musical

“Girl From the North Country”
“MJ”
“Mr. Saturday Night”
“Paradise Square”
“Six”
“A Strange Loop”

Best Musical Revival

“Caroline, or Change”
“Company”
“The Music Man”

Best New Play

“Clyde’s”
“Hangmen”
“Skeleton Crew”
“The Lehman Trilogy”
“The Minutes”

Best Play Revival

“American Buffalo”
“For Colored Girls Who Have Considered Suicide/ When the Rainbow Is Enuf”
“How I Learned to Drive”
“Take Me Out”
“The Skin of Our Teeth”

Best Original Score

“Flying Over Sunset,” music by Tom Kitt; lyrics by Michael Korie
“Mr. Saturday Night,” music by Jason Robert Brown; lyrics by Amanda Green
“Paradise Square,” music by Jason Howland and Larry Kirwan; lyrics by Nathan Tysen and Masi Asare
“Six,” music and lyrics: Toby Marlow and Lucy Moss
“A Strange Loop,” music and lyrics: Michael R. Jackson

Best Direction of a Play

Les Waters, “Dana H.”
Sam Mendes, “The Lehman Trilogy”
Neil Pepe, “American Buffalo”
Camille A. Brown, “For Colored Girls Who Have Considered Suicide/ When the Rainbow Is Enuf”
Lileana Blain-Cruz, “The Skin of Our Teeth”

Best Direction of a Musical

Stephen Brackett, “A Strange Loop”
Marianne Elliott, “Company”
Conor McPherson, “Girl From the North Country”
Lucy Moss and Jamie Armitage, “Six”
Christopher Wheeldon, “MJ”

Best Leading Actor in a Play

Simon Russell Beale, “The Lehman Trilogy”
Adam Godley, “The Lehman Trilogy”
Adrian Lester, “The Lehman Trilogy”
David Threlfall, “Hangmen”
Sam Rockwell, “American Buffalo”
David Morse, “How I Learned to Drive”
Ruben Santiago-Hudson, “Lackawanna Blues”

Best Leading Actress in a Play

Mary-Louise Parker, “How I Learned to Drive”
Gabby Beans, “The Skin of Our Teeth”
Ruth Negga, “Macbeth”
Deirdre O’Connell, “Dana. H”
LaChanze, “Trouble in Mind”

Best Leading Actor in a Musical

Billy Crystal, “Mr. Saturday Night”
Myles Frost, “MJ”
Hugh Jackman, “The Music Man”
Rob McClure, “Mrs. Doubtfire”
Jaquel Spivey, “A Strange Loop”

Best Leading Actress in a Musical

Sharon D Clarke, “Caroline, Or Change”
Carmen Cusack, “Flying Over Sunset”
Sutton Foster, “The Music Man”
Joaquina Kalukango, “Paradise Square”
Mare Winningham, “Girl From the North Country”

Best Featured Actor in a Play

Alfie Allen, “Hangmen”
Jesse Tyler Ferguson, “Take Me Out”
Michael Oberholtzer, “Take Me Out”
Chuck Cooper, “Trouble in Mind”
Ron Cephas Jones, “Clyde’s”
Jesse Williams, “Take Me Out”

Best Featured Actress in a Play

Uzo Aduba, “Clyde’s”
Kara Young, “Clyde’s”
Phylicia Rashad, “Skeleton Crew”
Rachel Dratch, “POTUS”
Julie White, “POTUS”
Kenita R. Miller, “for colored girls who have considered suicide/ when the rainbow is enuf”

Best Featured Actor in a Musical

Matt Doyle, “Company”
Jared Grimes, “Funny Girl”
John-Andrew Morrison, “A Strange Loop”
Sidney DuPont, “Paradise Square”
A.J. Shively, “Paradise Square”

Best Featured Actress in a Musical

Patti LuPone, “Company”
Jennifer Simard, “Company”
L Morgan Lee, “A Strange Loop”
Jeannette Bayardelle, “Girl From the North Country”
Jayne Houdyshell, “The Music Man”
Shoshana Bean, “Mr. Saturday Night”

Best Scenic Design of a Play

Es Devlin, “The Lehman Trilogy”
Michael Carnahan and Nicholas Hussong, “Skeleton Crew”
Anna Fleischle, “Hangmen”
Beowulf Boritt, “POTUS”
Scott Pask, “American Buffalo”
Adam Rigg, “The Skin of Our Teeth”

Best Scenic Design of a Musical

Beowulf Boritt and 59 Productions, “Flying Over Sunset”
Bunny Christie, “Company”
Arnulfo Maldonado, “A Strange Loop”
Derek McLane and Peter Nigrini, “MJ”
Allen Moyer, “Paradise Square”

Best Costume Design of a Play

Montana Levi Blanco, “The Skin of Our Teeth”
Sarafina Bush, “Pass Over”
Emilio Sosa, “Skeleton Crew”
Jane Greenwood, “Plaza Suite”
Jennifer Moeller, “Clyde’s”

Best Costume Design of a Musical

Fly Davis, “Caroline, or Change”
Toni-Leslie James, “Paradise Square”
William Ivey Long, “Diana, the Musical”
Santo Loquasto, “The Music Man”
Gabriella Slade, “Six”
Paul Tazewell, “MJ”

Best Lighting Design of a Play

Joshua Carr, “Hangmen”
Jiyoun Chang, “For Colored Girls Who Have Considered Suicide/ When the Rainbow Is Enuf”
Jon Clark, “The Lehman Trilogy”
Jane Cox, “Macbeth”
Yi Zhao, “The Skin of Our Teeth”

Best Lighting Design of a Musical

Neil Austin, “Company”
Tim Deiling, “Six”
Donald Holder, “Paradise Square”
Natasha Katz, “MJ”
Bradley King, “Flying Over Sunset”
Jen Schriever, “A Strange Loop”

Best Sound Design of a Play

Mikhail Fiksel, “Dana H.”
Nick Powell and Dominic Bilkey, “The Lehman Trilogy”
Justin Ellington, “For Colored Girls Who Have Considered Suicide/ When the Rainbow Is Enuf”
Palmer Hefferan, “The Skin of Our Teeth”
Mikaal Sulaiman, “Macbeth”

Best Sound Design of a Musical

Beowulf Boritt and 59 Productions, “Flying Over Sunset”
Bunny Christie, “Company”
Arnulfo Maldonado, “A Strange Loop”
Derek McLane and Peter Nigrini, “MJ”
Allen Moyer, “Paradise Square”

Best Choreography

Camille A. Brown, “For Colored Girls Who Have Considered Suicide/ When the Rainbow Is Enuf”
Warren Carlyle, “The Music Man”
Carrie-Anne Ingrouille, “Six”
Bill T. Jones, “Paradise Square”
Christopher Wheeldon, “MJ”

Best Orchestrations

David Cullen, “Company”
Tom Curran, “Six”
Simon Hale, “Girl From the North Country”
Jason Michael Webb and David Holcenberg, “MJ”
Charlie Rosen, “A Strange Loop”

Scrie un comentariu