Stiri externe

Nominalizarile la Critics’ Choice Awards 2020

Scris de Ana Kozma

Semn ca ne apropiem de sezonul mult asteptat al marilor gale de premiere de la Hollywood, iata ca aflam astazi si lista completa a nominalizarilor la Critics’ Choice Awards 2020!

Nominalizarile la Critics’ Choice Awards 2020

Criticii de specialitate au ales din nou, iar The Irishman al lui Martin Scorsese ar putea fi filmul cu cele mai multe premii obtinute anul viitor. Nominalizarile la Critics’ Choice Awards 2020, gala ce onoreaza cele mai mari realizari din industria filmului si a televiziunii, au fost facute publice.

The Irishman a reusit sa obtina nu mai putin de 14 nominalizari, una dintre cele mai immportante fiind la categoria Best Picture.

Alte filme favorite ale criticilor ar fi Once Upon A Time In Hollywood si Little Women. Iata in continuare lista completa a nominalizarilor la Critics’ Choice Awards 2020!

FILM

BEST PICTURE

• 1917
• Ford v Ferrari
• The Irishman
• Jojo Rabbit
• Joker
• Little Women
• Marriage Story
• Once Upon a Time… in Hollywood
• Parasite
• Uncut Gems

BEST ACTOR

• Antonio Banderas – Pain and Glory
• Robert De Niro – The Irishman
• Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time… in Hollywood
• Adam Driver – Marriage Story
• Eddie Murphy – Dolemite Is My Name
• Joaquin Phoenix – Joker
• Adam Sandler – Uncut Gems

BEST ACTRESS

• Awkwafina – The Farewell
• Cynthia Erivo – Harriet
• Scarlett Johansson – Marriage Story
• Lupita Nyong’o – Us
• Saoirse Ronan – Little Women
• Charlize Theron – Bombshell
• Renée Zellweger – Judy

BEST SUPPORTING ACTOR

• Willem Dafoe – The Lighthouse
• Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
• Anthony Hopkins – The Two Popes
• Al Pacino – The Irishman
• Joe Pesci – The Irishman
• Brad Pitt – Once Upon a Time… in Hollywood

BEST SUPPORTING ACTRESS

• Laura Dern – Marriage Story
• Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
• Jennifer Lopez – Hustlers
• Florence Pugh – Little Women
• Margot Robbie – Bombshell
• Zhao Shuzhen – The Farewell

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

• Julia Butters – Once Upon a Time… in Hollywood
• Roman Griffin Davis – Jojo Rabbit
• Noah Jupe – Honey Boy
• Thomasin McKenzie – Jojo Rabbit
• Shahadi Wright Joseph – Us
• Archie Yates – Jojo Rabbit

BEST ACTING ENSEMBLE

• Bombshell
• The Irishman
• Knives Out
• Little Women
• Marriage Story
• Once Upon a Time… in Hollywood
• Parasite

BEST DIRECTOR

• Noah Baumbach – Marriage Story
• Greta Gerwig – Little Women
• Bong Joon Ho – Parasite
• Sam Mendes – 1917
• Josh Safdie and Benny Safdie – Uncut Gems
• Martin Scorsese – The Irishman
• Quentin Tarantino – Once Upon a Time… in Hollywood

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

• Noah Baumbach – Marriage Story
• Rian Johnson – Knives Out
• Bong Joon Ho and Han Jin Won – Parasite
• Quentin Tarantino – Once Upon a Time… in Hollywood
• Lulu Wang – The Farewell

BEST ADAPTED SCREENPLAY

• Greta Gerwig – Little Women
• Noah Harpster and Micah Fitzerman-Blue – A Beautiful Day in the Neighborhood
• Anthony McCarten – The Two Popes
• Todd Phillips & Scott Silver – Joker
• Taika Waititi – Jojo Rabbit
• Steven Zaillian – The Irishman

BEST CINEMATOGRAPHY

• Jarin Blaschke – The Lighthouse
• Roger Deakins – 1917
• Phedon Papamichael – Ford v Ferrari
• Rodrigo Prieto – The Irishman
• Robert Richardson – Once Upon a Time… in Hollywood
• Lawrence Sher – Joker

BEST PRODUCTION DESIGN

• Mark Friedberg, Kris Moran – Joker
• Dennis Gassner, Lee Sandales – 1917
• Jess Gonchor, Claire Kaufman – Little Women
• Lee Ha Jun – Parasite
• Barbara Ling, Nancy Haigh – Once Upon a Time… in Hollywood
• Bob Shaw, Regina Graves – The Irishman
• Donal Woods, Gina Cromwell – Downton Abbey

BEST EDITING

• Ronald Bronstein, Benny Safdie – Uncut Gems
• Andrew Buckland, Michael McCusker – Ford v Ferrari
• Yang Jinmo – Parasite
• Fred Raskin – Once Upon a Time… in Hollywood
• Thelma Schoonmaker – The Irishman
• Lee Smith – 1917

BEST COSTUME DESIGN

• Ruth E. Carter – Dolemite Is My Name
• Julian Day – Rocketman
• Jacqueline Durran – Little Women
• Arianne Phillips – Once Upon a Time… in Hollywood
• Sandy Powell, Christopher Peterson – The Irishman
• Anna Robbins – Downton Abbey

BEST HAIR AND MAKEUP

• Bombshell
• Dolemite Is My Name
• The Irishman
• Joker
• Judy
• Once Upon a Time… in Hollywood
• Rocketman

BEST VISUAL EFFECTS

• 1917
• Ad Astra
• The Aeronauts
• Avengers: Endgame
• Ford v Ferrari
• The Irishman
• The Lion King

BEST ANIMATED FEATURE

• Abominable
• Frozen II
• How to Train Your Dragon: The Hidden World
• I Lost My Body
• Missing Link
• Toy Story 4

BEST ACTION MOVIE

• 1917
• Avengers: Endgame
• Ford v Ferrari
• John Wick: Chapter 3 – Parabellum
• Spider-Man: Far From Home

BEST COMEDY

• Booksmart
• Dolemite Is My Name
• The Farewell
• Jojo Rabbit
• Knives Out

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE

• Ad Astra
• Avengers: Endgame
• Midsommar
• Us

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

• Atlantics
• Les Misérables
• Pain and Glory
• Parasite
• Portrait of a Lady on Fire

BEST SONG

• “Glasgow (No Place Like Home)” – Wild Rose
• “(I’m Gonna) Love Me Again” – Rocketman
• “I’m Standing With You” – Breakthrough
• “Into the Unknown” – Frozen II
• “Speechless” – Aladdin
• “Spirit” – The Lion King
• “Stand Up” – Harriet

BEST SCORE

• Michael Abels – Us
• Alexandre Desplat – Little Women
• Hildur Guðnadóttir – Joker
• Randy Newman – Marriage Story
• Thomas Newman – 1917
• Robbie Robertson – The Irishman

TELEVISION

BEST DRAMA SERIES

• The Crown (Netflix)
• David Makes Man (OWN)
• Game of Thrones (HBO)
• The Good Fight (CBS All Access)
• Pose (FX)
• Succession (HBO)
• This Is Us (NBC)
• Watchmen (HBO)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

• Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
• Mike Colter – Evil (CBS)
• Paul Giamatti – Billions (Showtime)
• Kit Harington – Game of Thrones (HBO)
• Freddie Highmore – The Good Doctor (ABC)
• Tobias Menzies – The Crown (Netflix)
• Billy Porter – Pose (FX)
• Jeremy Strong – Succession (HBO)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

• Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)
• Olivia Colman – The Crown (Netflix)
• Jodie Comer – Killing Eve (BBC America)
• Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO)
• Regina King – Watchmen (HBO)
• Mj Rodriguez – Pose (FX)
• Sarah Snook – Succession (HBO)
• Zendaya – Euphoria (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

• Asante Blackk – This Is Us (NBC)
• Billy Crudup – The Morning Show (Apple)
• Asia Kate Dillon – Billions (Showtime)
• Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO)
• Justin Hartley – This Is Us (NBC)
• Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access)
• Tim Blake Nelson – Watchmen (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

• Helena Bonham Carter – The Crown (Netflix)
• Gwendoline Christie – Game of Thrones (HBO)
• Laura Dern – Big Little Lies (HBO)
• Audra McDonald – The Good Fight (CBS All Access)
• Jean Smart – Watchmen (HBO)
• Meryl Streep – Big Little Lies (HBO)
• Susan Kelechi Watson – This Is Us (NBC)

BEST COMEDY SERIES

• Barry (HBO)
• Fleabag (Amazon)
• The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
• Mom (CBS)
• One Day at a Time (Netflix)
• PEN15 (Hulu)
• Schitt’s Creek (Pop)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

• Ted Danson – The Good Place (NBC)
• Walton Goggins – The Unicorn (CBS)
• Bill Hader – Barry (HBO)
• Eugene Levy – Schitt’s Creek (Pop)
• Paul Rudd – Living with Yourself (Netflix)
• Bashir Salahuddin – Sherman’s Showcase (IFC)
• Ramy Youssef – Ramy (Hulu)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

• Christina Applegate – Dead to Me (Netflix)
• Alison Brie – GLOW (Netflix)
• Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
• Kirsten Dunst – On Becoming a God in Central Florida (Showtime)
• Julia Louis-Dreyfus – Veep (HBO)
• Catherine O’Hara – Schitt’s Creek (Pop)
• Phoebe Waller-Bridge – Fleabag (Amazon)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

• Andre Braugher – Brooklyn Nine-Nine (NBC)
• Anthony Carrigan – Barry (HBO)
• William Jackson Harper – The Good Place (NBC)
• Daniel Levy – Schitt’s Creek (Pop)
• Nico Santos – Superstore (NBC)
• Andrew Scott – Fleabag (Amazon)
• Henry Winkler – Barry (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

• Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
• D’Arcy Carden – The Good Place (NBC)
• Sian Clifford – Fleabag (Amazon)
• Betty Gilpin – GLOW (Netflix)
• Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix)
• Annie Murphy – Schitt’s Creek (Pop)
• Molly Shannon – The Other Two (Comedy Central)

BEST LIMITED SERIES

• Catch-22 (Hulu)
• Chernobyl (HBO)
• Fosse/Verdon (FX)
• The Loudest Voice (Showtime)
• Unbelievable (Netflix)
• When They See Us (Netflix)
• Years and Years (HBO)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

• Brexit (HBO)
• Deadwood: The Movie (HBO)
• El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix)
• Guava Island (Amazon)
• Native Son (HBO)
• Patsy & Loretta (Lifetime)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

• Christopher Abbott – Catch-22 (Hulu)
• Mahershala Ali – True Detective (HBO)
• Russell Crowe – The Loudest Voice (Showtime)
• Jared Harris – Chernobyl (HBO)
• Jharrel Jerome – When They See Us (Netflix)
• Sam Rockwell – Fosse/Verdon (FX)
• Noah Wyle – The Red Line (CBS)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

• Kaitlyn Dever – Unbelievable (Netflix)
• Anne Hathaway – Modern Love (Amazon)
• Megan Hilty – Patsy & Loretta (Lifetime)
• Joey King – The Act (Hulu)
• Jessie Mueller – Patsy & Loretta (Lifetime)
• Merritt Wever – Unbelievable (Netflix)
• Michelle Williams – Fosse/Verdon (FX)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

• Asante Blackk – When They See Us (Netflix)
• George Clooney – Catch-22 (Hulu)
• John Leguizamo – When They See Us (Netflix)
• Dev Patel – Modern Love (Amazon)
• Jesse Plemons – El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix)
• Stellan Skarsgård – Chernobyl (HBO)
• Russell Tovey – Years and Years (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

• Patricia Arquette – The Act (Hulu)
• Marsha Stephanie Blake – When They See Us (Netflix)
• Toni Collette – Unbelievable (Netflix)
• Niecy Nash – When They See Us (Netflix)
• Margaret Qualley – Fosse/Verdon (FX)
• Emma Thompson – Years and Years (HBO)
• Emily Watson – Chernobyl (HBO)

BEST ANIMATED SERIES

• Big Mouth (Netflix)
• BoJack Horseman (Netflix)
• The Dark Crystal: Age of Resistance (Netflix)
• She-Ra and the Princesses of Power (Netflix)
• The Simpsons (Fox)
• Undone (Amazon)

BEST TALK SHOW

• Desus & Mero (Showtime)
• Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
• The Kelly Clarkson Show (NBC)
• Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
• The Late Late Show with James Corden (CBS)
• Late Night with Seth Meyers (NBC)

BEST COMEDY SPECIAL

• Amy Schumer: Growing (Netflix)
• Jenny Slate: Stage Fright (Netflix)
• Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear’s All in the Family and The Jeffersons (ABC)
• Ramy Youssef: Feelings (HBO)
• Seth Meyers: Lobby Baby (Netflix)
• Trevor Noah: Son of Patricia (Netflix)
• Wanda Sykes: Not Normal (Netflix)

Castigatorii Critics’ Choice Awards 2019

Despre autor

Ana Kozma

1 comentariu

Scrie un comentariu