Stiri externe

Castigatorii Critics’ Choice Awards 2020. Vor lua si Oscarul?

Scris de Ana Kozma

Seara trecuta, toate marile vedete de la Hollywood s-au reunit la Santa Monica pentru a lua parte la Critics’ Choice Awards, ceremonia in cadrul careia criticii din Cetatea Filmului isi aleg favoritii. Iata cine a triumfat!

Castigatorii Critics’ Choice Awards 2020. Vor lua si Oscarul?

Cu cateva saptamani inainte de marea ceremonie a decernarii premiilor Oscar, aseara a avut loc, la Santa Monica, gala Critics’ Choice Awards. A fost editia cu numarul 25, iar specialistii Broadcast Film Critics Association (BFCA) au decis ce actori, regizori si ce productii de cinema merita sa fie premiate de aceasta data.

Printre cei care au triujmfat se numara filmul Once Upon a Time… in Hollywood, serialele Fleabag si Succession, precum si actorii Joaquin Phoenix si Renee Zellweger.

Iata lista completa a castigatorilor Critics’ Choice Awards 2020!

Films:

Best Picture

1917
Ford v Ferrari
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Little Women
Marriage Story
WINNER: Once Upon a Time… in Hollywood
Parasite
Uncut Gems

Best Actor

Antonio Banderas, Pain and Glory
Robert De Niro, The Irishman
Leonardo DiCaprio,– Once Upon a Time… in Hollywood
Adam Driver, Marriage Story
Eddie Murphy, Dolemite Is My Name
WINNER: Joaquin Phoenix, Joker
Adam Sandler, Uncut Gems

Best Actress

Awkwafina, The Farewell
Cynthia Erivo, Harriet
Scarlett Johansson, Marriage Story
Lupita Nyong’o, Us
Saoirse Ronan, Little Women
Charlize Theron, Bombshell
WINNER: Renée Zellweger, Judy

Best Supporting Actor

Willem Dafoe, The Lighthouse
Tom Hanks, A Beautiful Day in the Neighborhood
Anthony Hopkins, The Two Popes
Al Pacino, The Irishman
Joe Pesci, The Irishman
WINNER: Brad Pitt, Once Upon a Time… in Hollywood

Best Supporting Actress

WINNER: Laura Dern, Marriage Story
Scarlett Johansson, Jojo Rabbit
Jennifer Lopez, Hustlers
Florence Pugh, Little Women
Margot Robbie, Bombshell
Zhao Shuzhen, The Farewell

Best Young Actor/Actress

Julia Butters, Once Upon a Time… in Hollywood
WINNER: Roman Griffin Davis, Jojo Rabbit
Noah Jupe, Honey Boy
Thomasin McKenzie, Jojo Rabbit
Shahadi Wright Joseph, Us
Archie Yates, Jojo Rabbit

Best Acting Ensemble

Bombshell
WINNER: The Irishman
Knives Out
Little Women
Marriage Story
Once Upon a Time… in Hollywood
Parasite

Best Director

Noah Baumbach, Marriage Story
Greta Gerwig, Little Women
WINNER: Bong Joon Ho, Parasite
WINNER: Sam Mendes, 1917
Josh Safdie and Benny Safdie, Uncut Gems
Martin Scorsese, The Irishman
Quentin Tarantino, Once Upon a Time… in Hollywood

Best Animated Feature

Abominable
Frozen II
How to Train Your Dragon: The Hidden World
I Lost My Body
Missing Link
WINNER: Toy Story 4

Best Comedy

Booksmart
WINNER: Dolemite Is My Name
The Farewell
Jojo Rabbit
Knives Out

Best Sci-Fi or Horror Movie

Ad Astra
Avengers: Endgame
Midsommar
WINNER: Us

Best Original Screenplay

Noah Baumbach, Marriage Story
Rian Johnson, Knives Out
Bong Joon Ho and Han Jin Won, Parasite
WINNER: Quentin Tarantino, Once Upon a Time… in Hollywood
Lulu Wang, The Farewell

Best Adapted Screenplay

WINNER: Greta Gerwig, Little Women
Noah Harpster and Micah Fitzerman-Blue, A Beautiful Day in the Neighborhood
Anthony McCarten, The Two Popes
Todd Phillips and Scott Silver, Joker
Taika Waititi, Jojo Rabbit
Steven Zaillian, The Irishman

Best Cinematography

Jarin Blaschke, The Lighthouse
WINNER: Roger Deakins, 1917
Phedon Papamichael, Ford v Ferrari
Rodrigo Prieto, The Irishman
Robert Richardson, Once Upon a Time… in Hollywood
Lawrence Sher, Joker

Best Production Design

Mark Friedberg, Kris Moran, Joker
Dennis Gassner, Lee Sandales, 1917
Jess Gonchor, Claire Kaufman, Little Women
Lee Ha Jun, Parasite
WINNER: Barbara Ling, Nancy Haigh, Once Upon a Time… in Hollywood
Bob Shaw, Regina Graves, The Irishman
Donal Woods, Gina Cromwell, Downton Abbey

Best Editing

Ronald Bronstein, Benny Safdie, Uncut Gems
Andrew Buckland, Michael McCusker, Ford v Ferrari
Yang Jinmo, Parasite
Fred Raskin, Once Upon a Time… in Hollywood
Thelma Schoonmaker, The Irishman
WINNER: Lee Smith, 1917

Best Costume Design

WINNER: Ruth E. Carter, Dolemite Is My Name
Julian Day, Rocketman
Jacqueline Durran, Little Women
Arianne Phillips, Once Upon a Time… in Hollywood
Sandy Powell, Christopher Peterson, The Irishman
Anna Robbins, Downton Abbey

Best Hair and Makeup

WINNER: Bombshell
Dolemite Is My Name
The Irishman
Joker
Judy
Once Upon a Time… in Hollywood
Rocketman

Best Visual Effects

1917
Ad Astra
The Aeronauts
WINNER: Avengers: Endgame
Ford v Ferrari
The Irishman
The Lion King

Best Foreign Language Film

Atlantics
Les Misérables
Pain and Glory
WINNER: Parasite
Portrait of a Lady on Fire

Best Song

WINNER: „Glasgow (No Place Like Home)” – Wild Rose
WINNER: „(I’m Gonna) Love Me Again” – Rocketman
„I’m Standing With You” – Breakthrough
„Into the Unknown” – Frozen II
„Speechless” – Aladdin
„Spirit” – The Lion King
„Stand Up” – Harriet

Best Score

Michael Abels, Us
Alexandre Desplat, Little Women
WINNER: Hildur Guðnadóttir, Joker
Randy Newman, Marriage Story
Thomas Newman, 1917
Robbie Robertson, The Irishman

Television:

Best Drama Series

The Crown (Netflix)
David Makes Man (OWN)
Game of Thrones (HBO)
The Good Fight (CBS All Access)
Pose (FX)
WINNER: Succession (HBO)
This Is Us (NBC)
Watchmen (HBO)

Best Actor in a Drama Series

Sterling K. Brown, This Is Us (NBC)
Mike Colter, Evil (CBS)
Paul Giamatti, Billions (Showtime)
Kit Harington, Game of Thrones (HBO)
Freddie Highmore – The Good Doctor (ABC)
Tobias Menzies, The Crown (Netflix)
Billy Porter, Pose (FX)
WINNER: Jeremy Strong, Succession (HBO)

Best Actress in a Drama Series

Christine Baranski, The Good Fight (CBS All Access)
Olivia Colman, The Crown (Netflix)
Jodie Comer, Killing Eve (BBC America)
Nicole Kidman, Big Little Lies (HBO)
WINNER: Regina King, Watchmen (HBO)
Mj Rodriguez, Pose (FX)
Sarah Snook – Succession (HBO)
Zendaya, Euphoria (HBO)

Best Supporting Actor in a Drama Series

Asante Blackk, This Is Us (NBC)
WINNER: Billy Crudup, The Morning Show (Apple)
Asia Kate Dillon, Billions (Showtime)
Peter Dinklage, Game of Thrones (HBO)
Justin Hartley, This Is Us (NBC)
Delroy Lindo, The Good Fight (CBS All Access)
Tim Blake Nelson, Watchmen (HBO)

Best Supporting Actress in a Drama Series

Helena Bonham Carter, The Crown (Netflix)
Gwendoline Christie, Game of Thrones (HBO)
Laura Dern, Big Little Lies (HBO)
Audra McDonald, The Good Fight (CBS All Access)
WINNER: Jean Smart, Watchmen (HBO)
Meryl Streep, Big Little Lies (HBO)
Susan Kelechi Watson, This Is Us (NBC)

Best Comedy Series

Barry (HBO)
WINNER: Fleabag (Amazon)
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Mom (CBS)
One Day at a Time (Netflix)
PEN15 (Hulu)
Schitt’s Creek (Pop)

Best Actor in a Comedy Series

Ted Danson, The Good Place (NBC)
Walton Goggins, The Unicorn (CBS)
WINNER: Bill Hader, Barry (HBO)
Eugene Levy, Schitt’s Creek (Pop)
Paul Rudd, Living with Yourself (Netflix)
Bashir Salahuddin, Sherman’s Showcase (IFC)
Ramy Youssef, Ramy (Hulu)

Best Actress in a Comedy Series

Christina Applegate, Dead to Me (Netflix)
Alison Brie, GLOW (Netflix)
Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Kirsten Dunst, On Becoming a God in Central Florida (Showtime)
Julia Louis-Dreyfus, Veep (HBO)
Catherine O’Hara, Schitt’s Creek (Pop)
WINNER: Phoebe Waller-Bridge, Fleabag (Amazon)

Best Supporting Actor in a Comedy Series

Andre Braugher, Brooklyn Nine-Nine (NBC)
Anthony Carrigan, Barry (HBO)
William Jackson Harper, The Good Place (NBC)
Daniel Levy, Schitt’s Creek (Pop)
Nico Santos, Superstore (NBC)
WINNER: Andrew Scott, Fleabag (Amazon)
Henry Winkler, Barry (HBO)

Best Supporting Actress in a Comedy Series

WINNER: Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
D’Arcy Carden, The Good Place (NBC)
Sian Clifford, Fleabag (Amazon)
Betty Gilpin, GLOW (Netflix)
Rita Moreno, One Day at a Time (Netflix)
Annie Murphy, Schitt’s Creek (Pop)
Molly Shannon, The Other Two (Comedy Central)

Best Limited Series

Catch-22 (Hulu)
Chernobyl (HBO)
Fosse/Verdon (FX)
The Loudest Voice (Showtime)
Unbelievable (Netflix)
WINNER: When They See Us (Netflix)
Years and Years (HBO)

Best Movie Made for Television

Brexit (HBO)
Deadwood: The Movie (HBO)
WINNER: El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix)
Guava Island (Amazon)
Native Son (HBO)
Patsy & Loretta (Lifetime)

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television

Christopher Abbott, Catch-22 (Hulu)
Mahershala Ali, True Detective (HBO)
Russell Crowe, The Loudest Voice (Showtime)
Jared Harris, Chernobyl (HBO)
WINNER: Jharrel Jerome, When They See Us (Netflix)
Sam Rockwell, Fosse/Verdon (FX)
Noah Wyle, The Red Line (CBS)

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television

Kaitlyn Dever, Unbelievable (Netflix)
Anne Hathaway, Modern Love (Amazon)
Megan Hilty, Patsy & Loretta (Lifetime)
Joey King, The Act (Hulu)
Jessie Mueller, Patsy & Loretta (Lifetime)
Merritt Wever, Unbelievable (Netflix)
WINNER: Michelle Williams, Fosse/Verdon (FX)

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television

Asante Blackk, When They See Us (Netflix)
George Clooney, Catch-22 (Hulu)
John Leguizamo, When They See Us (Netflix)
Dev Patel, Modern Love (Amazon)
Jesse Plemons, El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix)
WINNER: Stellan Skarsgård, Chernobyl (HBO)
Russell Tovey, Years and Years (HBO)

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television

Patricia Arquette, The Act (Hulu)
Marsha Stephanie Blake, When They See Us (Netflix)
WINNER: Toni Collette, Unbelievable (Netflix)
Niecy Nash, When They See Us (Netflix)
Margaret Qualley, Fosse/Verdon (FX)
Emma Thompson, Years and Years (HBO)
Emily Watson, Chernobyl (HBO)

Best Animated Series

Big Mouth (Netflix)
WINNER: BoJack Horseman (Netflix)
The Dark Crystal: Age of Resistance (Netflix)
She-Ra and the Princesses of Power (Netflix)
The Simpsons (Fox)
Undone (Amazon)

Best Talk Show

Desus & Mero (Showtime)
Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
The Kelly Clarkson Show (NBC)
Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
WINNER: The Late Late Show with James Corden (CBS)
WINNER: Late Night with Seth Meyers (NBC)

Best Comedy Special

Amy Schumer: Growing (Netflix)
Jenny Slate: Stage Fright (Netflix)
WINNER: Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear’s All in the Family and The Jeffersons (ABC)
Ramy Youssef: Feelings (HBO)
Seth Meyers: Lobby Baby (Netflix)
Trevor Noah: Son of Patricia (Netflix)
Wanda Sykes: Not Normal (Netflix)

Red Carpet la Critics’ Choice Awards 2020. Cum s-au imbracat vedetele!

Despre autor

Ana Kozma

1 comentariu

Scrie un comentariu